Choć stopy trzymasz w przyjemnym cieple, możesz dalej być “cool”! Stosując nowoczesne wzornictwo, Jan Kath wytycza całkowicie nowe perspektywy w świecie dywanów. Kierowany odważnym podejściem do swojej pracy, Kath łączy klasyczne elementy dywanów orientalnych ze współczesnym, minimalistycznym wzornictwem. Z pełną świadomością łamie tradycyjny sposób widzenia i ignoruje surowe reguły kompozycji. Podczas gdy kiedyś całe pokolenia zwijały perskie dywany swoich dziadków, skazując je na opuszczenie nowoczesnych salonów, projekty Katha ponownie przywracają je dywanom.


Kath wyjaśnia: „ nikt nie czuje się dobrze w chłodnych, pozbawionych emocji mieszkaniach z idealnie wypolerowanymi, betonowymi podłogami. Nasze dywany są niezbędną kropka nad „i”, wyspami miłego komfortu, które dają poczucie ciepła w zimnych wnętrzach bez rujnowania stylowej całości”.
Jan kath, obecnie znany na całym świecie jeden z najważniejszych projektantów dywanów, to samouk. Matryca jego innowacyjnych projektów tworzona jest przez nacechowany silnymi emocjami stosunek do dywanów. Jan Kath jest trzecim pokoleniem rodziny handlującej dywanami, która miała swoje firmy w zagłębiu Ruhry i Berlinie. Jako młody chłopak, wraz ze swym ojcem, odwiedził fabryki dywanów w Iranie i Nepalu. Te doświadczenia wyostrzyły jego widzenie i obudziły podstawowe zrozumienie kombinacji kolorystycznych i proporcji.


Jan Kath nigdy nie pragnął podążać śladem rodziców i kontynuować prowadzenia ich firmy. W poszukiwaniu własnej drogi, mając dwadzieścia lat, odbył podróże przez Azję i bliski wschód. Podczas swej wędrówki trafił do Nepalu. Tam przyjaciele jego rodziny, zaproponowali mu pracę w charakterze kontrolera jakości przy produkcji dywanów. W ten sposób powrócił on do „ świata dywanów”, przejął kontrolę nad procesem wytwarzania i zaczął tworzyć swoje własne wzory.


Dzisiaj w jego fabrykach pracuje ponad 3000 ludzi, tkając dywany ręcznie według kilkusetletniej technologii, wykorzystując do tego wyłącznie naturalne materiały takie jak niezwykle wytrzymała tybetańska wełna, chiński jedwab, konopie oraz pokrzywy. W palecie kolorystycznej dostępnych jest 125 kolorów wybarwianych w ekologicznych technologiach. Wszystkie projekty powstają w centrum kreatywnym w Bochum.


Zainspirowany licznymi podróżami przez tętniące życiem takie metropolie jak Paryż, Istambuł, nowy Jork, Tokio, Bejrut, Sydney i w końcu, nie mniej istotne, ze swoją archaiczną kulturą przemysłową zagłębia Ruhry– Jan Kath szybko rozwinął swój własny indywidualny obraz. Chociaż czar jego wzorów tworzy niedoskonałość, erozja i transformacja, która odgrywa tu główną rolę, Kath jest w bezkompromisowy sposób zachowawczy jeśli chodzi o jakość.